UCİM'DEN BADEM'E ZİYARET

18 Ağustos 2021 - Çarşamba

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü’ne bağlı, Bursa Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde (BADEM) görev alan psikologlar için mesleki ve yasal yükümlülükleri ile ilgili bilgilerini geliştirmek ve güncellemek amacıyla Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) ile işbirliği yapılarak hizmet içi eğitim düzenlendi.

İstismara maruz kalmış vakalarda en önemli ihtiyaç, onlara rehabilitasyon ve psikolojik destek olduğundan BADEM’de görevli 7 psikoloğumuza, konuyla ilgili yasal mevzuatlar hakkında eğitim verildi.

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) Bursa İl Koordinatörü ve Türkiye İhbar Sorumlusu Av. Mine Rana Kahramanoğlu tarafından “Çocuk İhmal ve İstismarının Hukuki Boyutu ve İhbar Yükümlülüğü” hakkında sunum gerçekleştirildi. Ayrıca Kaynak Geliştirme Koordinatörü Müjde Özenen Cumbul ve Gençlik Koordinatörü Necibe Polat tarafından UCİM faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

UCİM yetkilileri tarafından verilen eğitimde; çocuk istismar ve ihmalinin önlemesi için yapılabilecekler, istismar edildiğinden şüphelenilen çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği, bildirim yükümlülüğü olan kişilerin takip etmesi gerektiği süreç, ihbar sonrası sürecin işleyiş ve takibi hakkında bilgiler verildi. İhmal veya istismara maruz kalan çocuk ile ilgili durumdan haberdar olan kamu personelinin bildirim yükümlülüğü ile ilgili yasal mevzuatlar ve bildirim sürecinde dernek ile yapılabilecek işbirlikleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

BADEM Sorumlusu Uzm. Psk. Eda Ustaoğlu UCİM heyetine işbirliği için teşekkür ederek, hediye takdim etti.

Eğitimlerin sonunda UCİM heyeti, çocuk istismarı ile mücadelede katkılarından dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Alinur Aktaş’a teşekkürlerini ilettiler.

 

Benzer İçerikler